Категория: Здраве

Възможно ли е да се пие чешмяна вода?

Човешките същества се състоят от приблизително 70% вода: нейното качество е критично за здравето. В същото време вкусът, мирисът и бистротата на чешмяната вода често оставят много да се желае. Какво всъщност се съдържа в чешмяната вода и наистина ли тези вещества са опасни за здравето?

Какво има в чешмяната вода?

Чешмяната вода съдържа повече от 20 микро- и макроелементи, минерали и разтворени соли – без да се броят замърсителите и металите. Не всички от тях са опасни. В пречиствателните станции и съоръжения се контролира съдържанието на вредни за здравето вещества. Вярно, колко добре е направено това е въпрос за специалисти.

Чешмяната вода съдържа:

  • Флуор. Укрепва костната система и зъбите. Неговият дефицит, на първо място, намалява здравината на костната тъкан. Но твърде много също е вредно. Може да пострада щитовидната жлеза (което води до хипотиреоидизъм), когнитивните функции и нервната система, флуороза (разрушаване и промени в свойствата на зъбния емайл). Ако във водата има много флуорид, изберете паста за зъби без този елемент според СЗО е 1,2 mg. за 1 литър вода.
  • Магнезий и калций. Те попадат във водоснабдяването поради преминаването на водата през земята. Те са причина за котления камък по чайника и тенджерите. За омекотяване на водата се използват йонизатори и смоли. Оптималното ниво на калций в питейната вода обикновено е от 20 до 200 mg/l, магнезий – от 1 до 100 mg/l. Когато тези параметри са превишени, водата се счита за твърда.
  • Селен. Намалява риска от образуване на холестеролни плаки по стените на кръвоносните съдове, нормализира функционирането на панкреаса и подпомага усвояването на йода. Излишъкът от елемента може да доведе до отравяне и нарушаване на стомашно-чревния тракт. Максимално допустимото ниво на селен в питейната вода е 0,01 mg/L (10 µg/L).
  • Манган. Съдържанието в чешмяна вода може да надвишава 2 mg. на 1 литър при препоръчителна скорост не повече от 0,5 mg.
  • Молибден. Метал, който има тенденция да се натрупва в ставната тъкан. При високи нива във водата с течение на времето причинява болки в ставите и техните дегенеративни промени. Освен това с течение на времето функционирането на стомашно-чревния тракт и бъбреците се нарушава.
  • Нитрати. Прекомерното съдържание на нитрати във водата може да причини сърдечно-съдови и кръвни заболявания.
  • Сероводород. Има характерен гнилостен вкус и неприятна миризма. Тази вода не трябва да се консумира вътрешно; всъщност тя е токсин.
  • Хлор. Използва се за дезинфекция на чешмяна вода. Ако почистването се извършва в нарушение на технологията, може да се образува неокислен хлор като утайка. Елементът е токсичен.
  • Алуминий. Използва се за пречистване на водата от малки частици. Ако нормата на даден елемент във водата е превишена, тя става негодна за консумация.

В допълнение към тези елементи, чешмяната вода може да съдържа пестициди, желязо и мед. Ако редовно пиете вода с излишни количества от тези вещества, рискът от развитие на хронични заболявания на храносмилателната система и ендокринната система се увеличава.

Основни параметри на качеството на водата

Безопасността на чешмяната вода е пряко свързана с нейното качество. Характеризира се с няколко показателя, включително pH, твърдост и бактериално замърсяване.

Нивото на pH на чешмяната вода

Нивото на pH на водата измерва нейната киселинност или алкалност в диапазона от 0 до 14. pH 7 се счита за неутрално. По-долу показва кисела среда, по-горе показва алкална среда.

За питейната вода, включително чешмяната, нормалното pH трябва да бъде в диапазона от 6,5 до 8,5. Отклоненията в по-голяма или по-малка степен могат да бъдат опасни за здравето.

Твърдост на водата

Твърдостта на водата е количеството разтворени минерали: главно калций и магнезий. Стандартите са:

  • Мека вода: 0-60 mg/l (mg еквивалент на литър).
  • Умерено твърда вода: 61-120 mg/l.
  • Твърда вода: 121-180 mg/l.
  • Много твърда вода: повече от 180 mg/l.

Твърдата вода, съдържаща високи нива на калций и магнезий, не се счита за опасна за здравето. Единственият очевиден страничен ефект от употребата е суха кожа или раздразнение, особено при тези, които са предразположени към дерматологични заболявания.

Но трябва да имате предвид, че калцият и магнезият са важни минерали, от които тялото се нуждае. Следователно умерената консумация на твърда вода може да служи като допълнителен източник.

Хлор в чешмяната вода

Според препоръките на СЗО съдържанието на свободен хлор в питейната вода е от 0,2 до 4,0 mg/l. Обикновено за дезинфекция на чешмяна вода концентрацията се регулира в диапазона от 1,0 – 3,0 mg/l.

Опасността от хлора е не само в неговата токсичност. Когато хлорът реагира с органични вещества във водата, той може да образува трихалометани (THM) и други странични продукти на хлорирането. Тези вещества могат да увеличат риска от рак и също да създадат проблеми в репродуктивната система.

Нитрати и нитрити

Самите нитрати не са опасни в умерени количества. Но повишените им нива могат да причинят здравословни проблеми, особено при бременни жени.

Най-голямата опасност са нитритите – реакционни продукти на нитратите в организма. Те се свързват с хемоглобина, правейки неговите частици неспособни да пренасят кислород (т.нар. метхемоглобинемия). Това състояние е опасно за малки деца и може да доведе до сериозни проблеми с дишането.

Има и научни доказателства, че нитритите могат да причинят потискане на имунната система, тоест да намалят способността на организма да се бори с инфекциите.

СЗО определи максимално допустимото ниво на нитрати в питейната (чешмяна) вода на 50 милиграма на литър (mg/l).

Бактериално замърсяване

Това е името, дадено на бактерии, вируси и паразити, навлизащи във водата от чешмата. Причините за инфекция могат да бъдат:

  • Използването на торове и оборски тор върху почви, през които водата навлиза във водоснабдителната система;
  • Течове, неизправности, разрушаване на тръбни секции поради старост или случайно замърсяване на водоснабдителните системи, разположени след пречиствателни съоръжения.

Такава пукнатина във водопроводната тръба може да стане източник на бактериално замърсяване на чешмяната вода. Най-често колибактериите, салмонелата и листерията присъстват в чешмяната вода в резултат на замърсяване.

Методи за тестване на качеството на водата у дома

За да тествате качеството на чешмяната вода, без да ходите в лаборатория, можете да използвате:

1. Комплекти за тестване на вода – набор от реактиви и тест ленти за проверка на нивата на pH, твърдостта, нивата на хлор, нитрати и други замърсители.

2. Мултитестери. Това са електронни устройства за измерване на различни параметри на качеството на водата. Те дават по-точни резултати, но не винаги е възможно да се направи ясно заключение за безопасността на водата. Например, TDS метър („общо разтворени твърди вещества“ – определяне на общото количество частици, разтворени във вода) е безполезен за определяне на замърсяването на водата. Той взаимодейства само с електролити (соли) – и например тиня или песъчинки просто няма да бъдат забелязани. Ето защо е по-добре да използвате тестери за индивидуални характеристики на водата.

3. pH метри. Те помагат да се определи киселинността или алкалността на водата, което може да бъде важен показател за нейното качество.

4. Тестери за твърдост на водата. Определя се съдържанието на калций и магнезий.

5. Тестери за определяне съдържанието на хлор.

Най-надеждният и надежден начин за определяне на качеството на чешмяната вода е вземането и предаването на проби в професионална лаборатория. Там водата се тества за широк спектър от замърсители и параметри, включително тежки метали, бактерии и пестициди.

Как да премахнем токсините от тялото?

Некачествената чешмяна вода, която не отговаря на стандартите за дезинфекция и не съдържа потенциално опасни за здравето вещества, може да доведе до здравословни проблеми.

Основната опасност е натрупването на токсини, тежки метали и разпадни продукти в тъканите и средата на тялото. Те могат да имат системно увреждащо действие, водещо до хронични заболявания на ендокринната, кръвоносната, отделителната и репродуктивната система. Има и няколко проучвания, които показват повишен риск от рак при системна консумация на замърсена вода.

За да предотвратите натрупването на тежки метали и други токсини в тялото, можете да включите продукти за детоксикация в диетата си. Едно от най-ефективните е водораслото келп.

Ламинария (морско зеле) е най-добрият продукт за детоксикация. Те съдържат много алгинова киселина (до 30% от общата маса), която свързва и неутрализира металните йони, като ги извежда извън клетката. Освен това детокс ефектът ще се прояви не само при тежки метали.

Алгинатите са мощни сорбенти на радионуклиди, соли на тежки метали, мастни киселини, холестерол, различни алергени, бактериални, гъбични и вирусни токсини. Те премахват излишните циркулиращи имунни комплекси от тялото, стимулират фагоцитозата и възстановяват активността на клетъчните рецептори.

Василиев Юрий Василиевич – доктор на медицинските науки, професор, главен научен сътрудник на отдела по болести на горните отдели на хранопровода, Централен изследователски институт по гастроентерология, Москва.

Алгиновата киселина има свойства, подобни на фибрите. Той не се усвоява в стомаха – тоест целият „боклук“, който събира, ще напусне тялото по естествен път.

Алгинатите премахват и радиоактивните изотопи на следните метали:

  • Олово
  • Кадмий
  • Плутоний
  • Радий
  • Стронций

Освен действително детоксикиращия ефект, алгинатите имат и терапевтичен и профилактичен ефект. Това се дължи на факта, че заедно с токсините те премахват и излишните циркулиращи имунни комплекси (CIC).

Какво е ЦИК? Най-добрата аналогия е снежна топка: огромен слой лепкав сняг расте около малка снежна топка. В тялото е абсолютно същото: чужд агент (бактерия, вирус и т.н.) е заобиколен от клетки, които го неутрализират.

Морското зеле съдържа много алгинати – до 30% от теглото му се появява един вид бучка, която може да увреди стените на малките съдове и да причини възпаление. Алгинатите свързват CECs, които тялото не може да премахне и пречистват тялото ни.

Алгинатите са идеални продукти, които прочистват тялото от токсини и нечистотии. Използването на алгинати е особено важно за хора, които по някакъв начин участват в опасни производства: лакове, бои, торове и др. Тялото може да неутрализира вредните вещества до известна степен, но те могат да останат в него много, много дълго време.

Ето защо, за да премахнете токсините, отпадъците, солите на тежките метали и радионуклидите от тялото, трябва редовно да консумирате богата на алгинат ламинария или хранителен гел (хранене с водорасли) на базата на нея.

Vertera Gel е диетичен терапевтичен и терапевтичен хранителен продукт, произведен от кафяви водорасли келп (морско зеле). Такива продукти се основават на клетъчното съдържание (хиалоплазма) на морското зеле под формата на гел. В зависимост от насочеността на продукта, съставът му може да бъде допълнен с други естествени съставки.

Например, съдържа растителни адаптогени – естествени вещества, които повишават неспецифичната устойчивост на организма към неблагоприятни влияния на околната среда (температурни колебания, кислороден глад, химическо и радиационно излагане и т.н.).

Такива продукти се усвояват лесно и бързо – несмилаемата целулозна клетъчна стена на водораслите се разгражда, йодът и всички полезни вещества се запазват. Държавното сертифициране на такива продукти потвърждава тяхната ефективност и безопасност.

Възможно ли е да се пие чешмяна вода?

Можете да пиете чешмяна вода, ако отговаря на стандартите за качество и безопасност. Те се определят от два основни документа:

  • SanPiN 2.1.3684-21 „Санитарни и епидемиологични изисквания за поддържане на териториите на градските и селските селища, водните тела, питейната вода и питейното водоснабдяване на населението, атмосферния въздух , почви, жилищни помещения, експлоатация на промишлени, обществени помещения, организиране и прилагане на санитарни и противоепидемични (превантивни) мерки.“
  • SanPiN 1.2.3685-21 „Хигиенни стандарти и изисквания за осигуряване на безопасност и (или) безвредност на факторите на околната среда за хората.“

Стандарти, на които трябва да отговаря чешмяната вода (съгласно SanPiN, актуализиран през март 2021 г.):

  • Обща минерализация: 200–500 mg/l.
  • Твърдост: 1,5–7 mg/l.
  • Алкалност: 0,5–6,5 mg/l.
  • Калций: от 25 до 80 mg/l.
  • Магнезий: 5–50 mg/l.
  • Калий: 2–20 mg/l.
  • Бикарбонати: 30–400 mg/l.
  • Флуорид: 0,6–1,2 mg/l.
  • Йодиден йон: 40–60 µg/l.

Ако чешмяната вода отговаря на тези параметри, тя е безопасна за пиене. Въпреки това се препоръчва предварително изваряване и инсталиране на филтриращи системи.

Източник: https://journal.vertera.org/

Ключови думи. Ламинария, водорасли, детска нутрициология, здравословно хранене, здравословно хранене за деца, здраве, фукус, гел от ланимария, келп.

Споделете:

С безплатна и неангажираща регистрация в нашия онлайн магазин получавате 30% отстъпка:

Вижте също…