Холестеролът е вещество, необходимо за хората. Холестеролът е част от мембраните на всяка клетка и е необходим за правилното функциониране на имунната система, предаването на импулси по нервните окончания и образуването на хормони. Също така е компонент на жлъчните киселини, които помагат за смилането на храната.
Холестеролът може да създаде проблеми, ако се отложи в стените на кръвоносните съдове. Атеросклеротичните плаки пречат на кръвния поток. Това потенциално води до съдови инциденти – инфаркти и инсулти.
Може ли дете да има висок холестерол?
Всеки е чувал за възможни проблеми с холестерола при възрастни. Случва ли се това при деца? Да, но много по-рядко. Повишеният холестерол се среща при 2-10% от децата. За сравнение, при възрастните тези цифри достигат 40–60%.
Какво е нормалното ниво на холестерол при деца: LDL, HDL, общ?
При кръвните изследвания е важно нивото не само на холестерола, но и на неговите носители – липопротеините. От съотношението на тези показатели до голяма степен зависи дали ще се развият съдови проблеми.
- Общият холестерол – 75-80% се образува в черния дроб, 20-25% влиза в тялото с храна.
- LDL е липопротеин с ниска плътност и се нарича „лош“ холестерол. Тяхната задача е да доставят холестерол в тъканите. В същото време те допринасят за отлагането на мазнини по стените на кръвоносните съдове и растежа на атеросклеротичните плаки.
- HDL, от друга страна, е „добър“ холестерол. Той е в състояние да разтваря мастните плаки в кръвоносните съдове и да транспортира холестерола обратно в черния дроб за по-нататъшна обработка.
Националната образователна програма за превенция на атеросклерозата при деца и юноши в САЩ (NCEP) предоставя следните стандарти:
- Общ холестерол – по-малко от 5,16 mmol/l
- LDL – по-малко от 3,35 mmol/l
- HDL – повече от 0,9 mmol/l
Има таблици с градации на тези показатели за деца от различни възрасти, момчета и момичета. Те са достъпни за преглед. Посочените в тях норми не се различават много от средните стойности, посочени по-горе.
Причини за висок холестерол при деца
Високият холестерол в медицината се нарича хиперхолестеролемия. Причините за него са разделени на две големи групи: първични и вторични.
Първичните се срещат при деца в приблизително 1/3 от случаите. Това са ситуации, свързани с мутации в гени. Те се наричат фамилна хиперхолестеролемия. Детето наследява „срив“ в гена, в резултат на което биохимичните реакции, свързани с холестерола, протичат неправилно и нивото му в кръвта се повишава. Излишъкът може да се отложи в кръвоносните съдове.
В зависимост от това кой ген се „разваля“, има няколко различни вида проблеми. Най-опасната от тях е хомозиготната фамилна форма на хиперхолестеролемия. Среща се много рядко – един случай на 160-300 хиляди души. Има много високи нива на холестерол. Такива деца са изложени на риск от инфаркт дори на 10 години. Чрез идентифициране на проблема е възможно да се поеме контрол над него. Често се предписват редовни курсове на плазмафереза - почистване на кръвта от „мазнини“ с помощта на медицинско устройство.
Други форми на фамилно повишаване на холестерола са по-чести, но те също са по-малко опасни. Хетерозиготната форма например се среща с честота 1 случай на 200-250 души.
Признаци на фамилна форма на хиперхолестеролемия при дете:
- В кръвните изследвания на детето общ холестерол ≥ 6,7 mmol/l или LDL ≥ 3,5 mmol/l.
- Близки роднини са имали сериозни съдови проблеми в ранна възраст.
- Децата или техните роднини имат видими холестеролни отлагания по техните тела. По дланите, ходилата и над ставите може да има жълти или кафяви подутини, които се издигат над кожата – ксантоми. Подобни натрупвания на холестерол могат да бъдат в областта на клепачите, те се наричат ксантелазми.
Изброените признаци не са достатъчни за поставяне на диагноза. Лекарят може да даде точен отговор чрез пълен анализ на здравословното състояние на детето, роднините и извършване на генетичен анализ.
Какви детски болести могат да причинят повишаване на холестерола?
Вторично повишаване на холестерола се наблюдава в 2/3 от всички случаи. Може да бъде свързано със заболявания като:
- Захарен диабет.
- Хипотиреоидизмът е недостатъчна активност на щитовидната жлеза.
- Липса на растежен хормон.
- Сериозни проблеми с бъбреците.
В тези случаи повишеният холестерол не е единственият признак на заболяването. Детето ще има характерни оплаквания и отклонения в тестовете. Педиатърът, след като е проучил всички признаци, може да вземе решение за диагноза и лечение.
Вторичните причини за повишен холестерол могат да бъдат свързани с:
- Прием на лекарства, например глюкокортикостероиди.
- При неправилно хранене: големи количества мазни храни (бързо хранене, сладкиши и др.)
Какво да направите, ако детето ви има висок холестерол? (общи препоръки)
Свържете се с вашия педиатър. Лекарят ще може да оцени всички кръвни параметри, свързани с метаболизма на холестерола. Изяснете причината за увеличението, изключете или потвърдете възможни заболявания и дайте препоръки за по-нататъшно наблюдение, начин на живот, хранене и, ако е необходимо, лечение.
Променете диетата на детето. При висок холестерол се препоръчва:
а) Увеличете количеството на плодовете, зеленчуците, пълнозърнестите храни и ядките във вашата диета.
б) Давайте риба, птици, млечни продукти.
в) Ограничете лесноусвоимите въглехидрати (захар, бонбони, шоколад, сладкиши, сладки напитки), сирене, масло, червени меса, майонеза, колбаси и колбаси.
г) Използвайте мазнини от растителни масла (зехтин, царевица, слънчоглед и др.).
Опитайте се да предпазите детето си от наднормено тегло. Той променя хода на биохимичните реакции и в тялото започват да се образуват повече липиди (мазнини).
Осигурете на детето си достатъчно физическа активност. Вместо да седите с джаджи, е полезно да се разхождате, да играете активно и да се движите или да отидете на час в спортната секция. Такива упражнения ускоряват метаболизма и могат да имат положителен ефект върху нивата на холестерола.
ОСИГУРЕТЕ НА ДЕТЕТО СИ ВСИЧКО НЕОБХОДИМО чрез детската храна Smart Kid!
Източник: https://journal.vertera.org/
Ключови думи. Ламинария, водорасли, детска нутрициология, здравословно хранене, здравословно хранене за деца, здраве, фукус, гел от ланимария, келп.