Всеки е чувал, че при заплаха от радиоактивно замърсяване трябва да се приема йод. За какво е? Предпазва ли йодът от лъчева болест? Какъв вид йод трябва да приемам? Прочетете нашите отговори на основните въпроси за йода и радиацията до края: това знание може да ви спаси живота.
Видове радиация
Повечето хора вярват, че радиацията възниква само поради причинени от човека бедствия или след използване на ядрени оръжия. Но в действителност човек е постоянно изложен на радиация.
Радиацията е термин, използван за описание на радиация, която е способна да йонизира материята, тоест да създава йони от неутрални атоми. С прости думи, да наруши баланса на частиците материя. Поради това радиацията има друго наименование, официално одобрено от СЗО – „йонизиращо лъчение“.
Невъзможно е да се предпазите от радиация : тя все още засяга нашите клетки. Единственият въпрос е колко.
Естествено
Естествената или органична радиация включва радиация от:
- Слънцето и нашата галактика, уловени от магнитното поле на Земята.
- Земната кора – съдържа огромно количество радиоактивни елементи.
На планетата има зони с висока естествена радиация. Човекът няма нищо общо с външния им вид. Зоната с най-висока естествена радиация се намира в северен Иран, близо до град Рамсар . Там се записват 25 mSv на година, а нормата е от 1 до 10 mSv.
Изкуствено


Изкуствената радиация е радиация, която е резултат от човешката дейност. Те включват:
- Остатъчна радиация от ядрени опити.
- Аварии и бедствия. Радиоактивните елементи могат да се пренасят на огромни разстояния през атмосферата от вятъра или от океанските течения. Така последствията от аварията в атомната електроцентрала във Фукушима бяха усетени от почти целия свят.
- Въздействие на ядрената енергия. Различни видове радионуклиди се отделят в течна или прахообразна форма, както и в газообразна форма, на всеки етап от горивния цикъл, като характерът на отделянето зависи от специфичните операции във всеки процес.
- Медицински процедури (рентген, компютърна томография и др. )
Нивата на фонова радиация в зони на замърсяване, причинени от човешка дейност, могат да надхвърлят безопасните нива на радиация стотици и хиляди пъти. Освен това изкуственото лъчение се създава дори от привидно безопасни фактори, създадени от човека.
Например, радиация се получава дори когато въглищата се изгарят в топлоелектрически централи. Причината е, че въглищата, добивани от земната кора, съдържат уран и торий, които са радиоактивни химични елементи. През 2007 г. в Scientific America беше публикувано сензационно проучване, което установи, че вредата от продуктите от изгарянето на въглища е сравнима с ядрените отпадъци.
Защо радиацията е опасна?
Опасността от радиация е свързана със способността на тази радиация да йонизира тъканите. По време на процеса на йонизация в клетките се появяват свободни радикали (повредени атоми, от които лъчението е „откъснало” електрон). За да възстановят баланса на структурата си, повредените атоми започват да „вземат“ електрони от здрави.
В резултат на това започва масово разрушаване на клетъчната структура и увреждане на ДНК. Някои клетки умират веднага, докато други продължават да функционират в увредена форма или мутират – например като растат необичайно бързо, образувайки тумори. Лекарите наричат такива клетки нетипични. За всички останали те са известни като „рак“.
Защо е необходим йод по време на радиация?
Йодът не може да защити тялото от радиация. Но предпазва тялото от натрупване на изкуствен радиоактивен изотоп на йод (йод-131 или йод-129). Този замърсител е страничен продукт от деленето на уран и плутоний в атомни електроцентрали или по време на използването на ядрени оръжия.
Дори в малки дози радиоактивният йод-131 може да причини мутации и увреждане на клетките. Той причинява най-големи щети на щитовидната жлеза, причинявайки рак. Попада в тялото през дихателната система.
Щитовидната жлеза е устроена по такъв начин, че да не прави разлика между радиоактивен и безопасен йод. Той абсорбира и акумулира йода, който първи влиза в тялото. Ако това е радиоактивен йод-131, той постепенно ще проникне в метаболитните процеси на тялото и ще започне процеса на образуване на множество огнища на клетъчна смърт и мутация. Резултатът е рак.
Дали радиоактивният йод може да заеме мястото си зависи от това колко е „натоварено“ тялото ви с безопасен йод. Ако има достатъчно „добър“ йод, „лошият“ йод няма да се абсорбира.
Какъв йод да приемате по време на облъчване
Има две форми на йод, които се усвояват от тялото: неорганичен (калиев йодид) и органичен (намира се в естествените молекулярни връзки в растенията, тъканите на живите организми и др.).


Тялото ни е органично. Следователно органичният йод е най-безопасният и познат на тялото ни. За първи път научихме за него, когато го получихме с майчиното мляко: това беше йод, свързан с млечния протеин.
Най-сигурният начин за прием на органичен йод е да си го набавяте от храната. Лидерът по съдържание на органичен йод е кафявото водорасло келп (водорасли). 1 кг съдържа над 300 000 мкг йод. Органичният йод е напълно безопасен във всяко количество: за усвояването му са необходими чернодробни ензими. Тоест организмът сам приема необходимата доза йод, а излишъкът се отделя без негативни последици.
Но калиевият йодид (йод в таблетки) или йоден алкохолен разтвор е неорганично съединение, което, когато се приема в големи дози, може да предизвика странични ефекти, включително дисфункция на щитовидната жлеза (йодизъм).
В случай на техногенна авария или ядрен взрив
В извънредна ситуация на изпускане на радиоактивни вещества, гражданската защита и разпоредбите за извънредни ситуации изискват прием на калиев йодид. Но няма да можете да се запасите с хапчета предварително: аптеките нямат тази доза.
Предписана доза калиев йодид в случай на авария с радиоактивно изпускане:
Деца:
- до 1 месец – 16 mg;
- от 1 месец до 3 години – 32 mg;
- от 3 до 12 години – 62,5 mg;
- юноши от 13 до 18 години – 125 mg.
Възрастни:
- включително бременни и кърмещи жени – 125 mg.
Това са огромни дози и няма да намерите такива хапчета в аптеките.
Това е извънредна ситуация и радикално решение. Функцията на щитовидната жлеза вероятно ще бъде засегната след приема на лекарството, но вредните ефекти на радиоактивния изотоп йод-131 могат да бъдат до голяма степен избегнати.
40 mg калиев йодид съдържат около 30 mg йод, а 125 mg съдържат около 100 mg йод. Дневната нужда от йод за деца и възрастни е приблизително 300-600 пъти по-малка. Калиевият йодид е токсичен във високи концентрации, но няма избор – всъщност трябва да „блокирате“ способността на щитовидната жлеза да абсорбира радионуклида.
Таблетките с калиев йодид трябва да се разпространяват централно от държавните агенции – техните запаси са налични във всички населени места, разположени на по-малко от 30 км от ядрените реактори на атомните електроцентрали.
За профилактика
Когато радиационният фон може да се увеличи поради последствията от ядрена катастрофа в изолирани райони, най-добрият вариант за превенция на рака е да се консумират достатъчни количества органичен йод с храната. В този случай радиоактивният йод-131 няма да има отрицателен ефект върху щитовидната жлеза.
Морските водорасли (ламинария) са идеален източник на органичен йод. Първо, има много от него (над 300 000 на 1 кг), и второ, водораслите съдържат витамини и минерали, които позволяват по-доброто му усвояване.
Лукянова Наталия Владимировна – главен лекар, ендокринолог за letidor.ru:
Най-ефективно абсорбираният йод е този, който е свързан с органични молекули; той е най-стабилен дори при термична обработка. Ламинарията съдържа голямо количество лесно усвоим йод, свързан с органични молекули – повече от всички известни лечебни растения. Калцият, селенът, витамините B, C, D и витамин E спомагат за най-доброто усвояване на йода. Тези витамини и микроелементи също се съдържат в морските водорасли.
Но има и обратна страна. Смилаемостта на морските водорасли в естествената им форма е приблизително 15%. Факт е, че водораслите имат целулозна клетъчна стена. Хората нямат ензими, за да го усвоят, така че достъпът до йод и други полезни вещества в водораслите е труден. Затова най-ефективно е водораслите да се консумират под формата на гел. В такива диетични и лечебно-профилактични продукти от водорасли клетъчната стена е разделена (ферментирала). В резултат на това усвояването на полезните вещества във водораслите става максимално пълноценно.
Друго предимство на морските водорасли е високото съдържание на алгинати (соли на алгиновата киселина). Той е естествен детоксикатор: свързва и отстранява тежки метали и радионуклиди от стомашно-чревния тракт.
Уникалните свойства на водораслите са използвани за възстановяване на здравето на населението, засегнато от последствията от експлозията в атомната електроцентрала в Чернобил в СССР. Те са доказали своята ефективност и могат да поддържат вашето здраве.
Внимание! Информацията, съдържаща се в статията, е публикувана с информационна цел и не замества професионален медицински съвет или посещение в лечебно заведение. Всички данни са взети от отворени източници.
Източник: https://journal.vertera.org/
Ключови думи: Ламинария, водорасли, йод, радиация, морски витамини, гел от ланимария, келп.