Категория: Здраве

Какво е хомеостаза или как да възстановим баланса на тялото?

Хомеостазата на тялото ( „homeostasis“, от гръцки „homoios“ – подобен, еднакъв и „stasis“ – състояние, неподвижност ) е динамичното равновесие на вътрешните среди и системи на тялото, както и стабилността на неговите основни физиологични функции (дишане, метаболизъм, кръвообращение и др.).

Най-просто казано, хомеостазата е балансът на всички системи на тялото, който осигурява оптималното му състояние.

Тялото ни има способността да се саморегулира. С негова помощ всеки път след прекарана болест, стрес или големи натоварвания той се връща в оптимално състояние – тоест балансира в работата си. Това е възможно благодарение на комбинацията от много регулаторни механизми, наречени хомеостатични.

Най-простият пример за хомеостатичен механизъм е реакцията на тялото към промените в температурата. Когато е горещо, кръвоносните съдове в кожата се разширяват и започва да се отделя пот. Когато е студено, кръвоносните съдове в кожата се свиват и започва треперене, механизъм, който генерира топлина чрез мускулни контракции.

Но когато този баланс се наруши, възникват болести. Дисбалансът и нарушаването на регулаторните механизми води до дисфункция на системите на тялото. И не винаги тялото може да се върне в състояние на хомеостаза (баланс) самостоятелно. В този случай той има нужда от помощ.

Дигало Николай Николаевич, член-кореспондент на Руската академия на науките, доктор на биологичните науки, професор. Новосибирски държавен университет, ръководител. Катедра по физиология

Нарушаването на контрола на хомеостазата води тялото до заболяване или смърт. „Въведение във физиологията на човека и животните. Курсът на лекциите“

Какво нарушава функционирането на тялото?

Следните фактори „дисбалансират“ координираното функциониране на системите на тялото:

  • Инфекции.
  • Хипотермия или прегряване.
  • Лошо хранене.
  • Лоши навици.
  • Наранявания.
  • Радиация и токсини.
  • Стрес.
  • Липса на достатъчно почивка.

Дисбалансиращият ефект върху тялото винаги възниква отвън или е причинен от външни фактори. Например, може да не спите достатъчно поради работния си график (външно влияние), а лошите ви навици възникват поради стрес (също външно влияние). Освен това сред тях има фактор, който не може да бъде избегнат. Теоретично можете да се предпазите от стрес, инфекции и наранявания. Но е невъзможно да се откаже храна.

Влияние на храненето

Диетата на съвременния човек често се отразява негативно на функционирането на тялото, като го дисбалансира. Това се случва по две причини:

  • Пълна химизация на продуктите: добавки, премикси за хранене на животни, пестициди в селското стопанство, оцветители и др. Резултатът е нарушения в хомеостазата, причинени от навлизането на тези вещества ( ксенобиотици ) в тялото.
  • Лош микроелемент и витаминен състав на храната: бързо хранене, полуготови продукти, евтини „бързи“ въглехидрати – това са „празни“ калории , много мазнини, сол и захар, но не и жизненоважни за тялото вещества. Те включват минерали, витамини, микро- и макроелементи, които са необходими за нормалното протичане на много химични реакции в организма. Недостигът им също нарушава хомеостазата.

Диетата пряко влияе върху количеството хормони, произвеждани от тялото. За да поддържа хомеостазата, тялото ни трябва да синтезира:

  • Хормони на щитовидната жлеза . Има 2 класа от тях: йодтиронини, които регулират общия метаболизъм и калцитонин, който регулира калциевия метаболизъм (кости, зъби).
  • Кортизол . Произведен в надбъбречните жлези, той е отговорен за устойчивостта на стрес.
  • Инсулин , отговорен за метаболизма и нормализирането на нивата на кръвната захар .
  • Тестостерон . В допълнение към репродуктивната функция при мъжете , хормонът влияе върху развитието на костната и мускулната тъкан. При жените тестостеронът разпределя мастната тъкан и засяга узряването на фоликула по време на овулация.
  • Естроген . Група женски полови стероидни хормони, които засягат не само репродуктивната функция, но и умствените процеси . Увеличаването на количеството естроген както в женския, така и в мъжкия организъм води до нарушаване на фината регулация на метаболизма и развитие на заболявания.

Липсата на витамини, минерали, микро- и макроелементи в храната е удар върху хормоналната система, която регулира функционирането на тялото. Без нормалното му състояние не може да се постигне баланс.

Причини за липса на хранителни вещества в диетата

Все повече експерти смятат, че съвременните продукти не могат да доставят на тялото необходимото количество витамини и минерали, дори ако диетата е съставена според всички правила на здравословното хранене .

 

Причини за липсата на витамини и други хранителни вещества в храната:

  • Избор . Изкуствено увеличава скоростта на растеж, добива и устойчивостта на плевелите, но не и съдържанието на полезни хранителни вещества.
  • Пестициди . Те засягат не само самото растение, но и плодородния слой, обитаван от полезни микроорганизми и съдържащ минерали. Пестицидите го унищожават: проблемът със замърсяването на почвата с пестициди се превърна в глобален.
  • Ранна реколта . За да се избегнат загуби на продукти по време на транспортиране, зеленчуците и плодовете се събират неузрели. Узряването става по пътя и по време на съхранение в складове – продуктите не получават част от хранителните вещества от почвата.
  • Условия за отглеждане на добитък . За разлика от почти целогодишната паша на крави, овце и кози в миналото, днес те се отглеждат почти постоянно на закрито. Животните нямат витамин D – това е ключов елемент за много биохимични процеси. Поради това в млечните продукти има липса не само на самия „слънчев“ витамин, но и намаляване на количеството на много полезни вещества. Подобни процеси протичат и с месото.

Проучване от 2004 г. на Тексаския университет (Остин, САЩ) установи сериозно намаляване на съдържанието на витамини и минерали в храните, произведени през 1950 и 1999 г. Сравнението е извършено върху 43 продуктови позиции, произведени или отгледани промишлено.

  • Най-големи загуби: желязо (-37%), фосфор (-9%), витамини А и С (-18%).
  • Магданоз и копър: – 30% магнезий.
  • Зеле: – 85% калций.

Според учените причината е не само изкуственият подбор, но и изчерпването на почвата . Така 1 портокал, отгледан през 50-те години на миналия век, съдържа толкова витамин А, колкото осем портокала, отглеждани днес.

Източници на вещества, необходими за възстановяване на баланса в организма

За да компенсирате липсата на хранителни вещества в диетата, можете да си ги набавите от редица специални добавки или специализирани продукти.

Хранителна добавка

Биологично активните добавки (БАД) са състави от естествени или идентични с природните биологично активни вещества, предназначени за директен прием с храната с цел обогатяване на диетата с индивидуална храна или биологично активни вещества и техни комплекси.

Автор на руския термин „хранителни добавки“ е академик А.В.Тутелян . По-късно той съжаляваше, че нарича тези хранителни добавки „биологично активни“.

На територията на Руската федерация и в Европейския съюз хранителните добавки получават подходящо сертифициране, което предвижда продажбата им само чрез аптеки (аптеки, аптечни магазини, аптечни павилиони), специализирани магазини за продажба на диетични продукти, хранителни магазини (специални отдели, секции, павилиони).

В Русия и в Европейския съюз няма цялостна система и регулаторна рамка за регулиране на търговията с хранителни добавки. В резултат хранителните добавки се превърнаха в обект на неконтролирана търговска дейност с нелоялна и агресивна реклама. Днес много хранителни добавки се рекламират като лекарства, но всъщност не са. Търговските компании често произвеждат хранителни добавки по домашен метод. Тълкуването на термина „хранителна добавка“ стана двусмислено и в обичайната употреба запазва негативен контекст.

Олга Юриевна Парфенова – Майер-терапевт в здравния център Верба Майр

Неконтролираното използване на хранителни добавки може да доведе до влошаване на състоянието, например редовно гадене, нарушения на изпражненията, нестабилност на кръвното налягане, повишена сънливост, превъзбуда или, обратно, повишена умора и дори патологични промени в теглото. Всичко това са симптоми на токсичното въздействие на химикалите върху тялото.

Суперхрани

„Суперхрана“ или „суперхрана“ е маркетингов термин за хранителни продукти, за които се твърди, че осигуряват ползи за здравето в резултат на тяхната изключителна хранителна плътност.

Няма научни критерии за признаване на даден продукт като суперхрана. Оценките за конкретен продукт са субективни. По-специално в Холандия регулаторът за безопасност на храните предупреждава потребителите, че ползите от консумацията на годжи бери, конопени семена, семена от чи и пшенична трева не са научно доказани.

Най-често споменаваните суперхрани в различни източници са:

  • годжи бери
  • лен
  • арганово масло
  • хлорела
  • червена боровинка
  • нар
  • локум
  • ацерола
  • минерална вода.

До 2007 г. в Европа суперхрани бяха всички храни, за които се предполагаше, че са по-здравословни от други храни 13 .

Няма списък със суперхрани, одобрен от който и да е медицински орган в света (включително СЗО). По същия начин не е провеждано научно изследване, което да потвърди участието на конкретен продукт в такава категория. Поради това техният списък в различните източници се различава. По-специално, в Руската федерация включва ленено семе, гъба чага и елда .

От 2007 г. Европейският съюз въведе изискване за предоставяне на медицински и научни становища за ползите от предлаганите продукти, след което продуктите да бъдат етикетирани със съответната маркировка.

Homeofoods

Хомеофудс (на английски: “homeostasis” – “хомеостаза”, “food” – “храна”) са специализирани хранителни продукти за подпомагане хомеостазата на човешкия организъм в съвременни условия на живот.

Най-просто казано, homeofoods са продукти, които максимизират полезните свойства на естествените суровини. Резултатът се постига с помощта на технологии, които позволяват да се повиши степента на смилаемост на полезните за организма вещества, съдържащи се в суровините.

Терминът „домашна храна“ е предложен за първи път от биохимика Анатолий Хитров , ръководител на катедрата по биохимия и биотехнология на NPO BIT.

Тази отличителна черта на homeofoods коренно променя подхода към оценката на тяхното значение за организма. При домашните храни се подхожда не от гледна точка на плътността на полезните вещества, а от гледна точка на степента на лекота и пълнота на тяхното усвояване от организма.

Разликите в концепцията, смилаемостта и формата на прием на различните източници на хранителни вещества са следните:

Хранителна добавка, суперхрана, домашна храна – сравнителна таблица

Homeofoods – продукти за възстановяване на баланса на организма

Използвани суровини

Пример за това е производството на homeofoods от морски водорасли келп. Водораслите са богати на магнезий и желязо и съдържат много фосфор. Освен това водораслите съдържат витамини B1, B2, B12, D, A, E, C и калий .

Келпът съдържа също протеини (9%), витамини С (до 111 mg%), B12 (0,04–0,05 μg/g сухо вещество), B1, B2, D, каротин, макро- и микроелементи: манган, мед, желязо, кобалт, йод, бор. Роспотребнадзор потвърждава, че водораслите също са лидери по съдържание на йод , което е необходимо за щитовидната жлеза.

Въпреки това усвояемостта на водораслите от хората в неговата естествена (настъргана, изсушена и др.) форма е доста ниска. На първо място, това се дължи на плътността на клетъчната стена на водораслите, която се състои от два слоя – вътрешен, състоящ се от целулоза, и външен, изграден от пектинови съединения.

Това сериозно намалява степента на усвояване на полезните вещества от келпа от човешкия организъм. Той не е адаптиран да усвоява целулозата, тъй като няма ензимите, необходими за разрушаване на връзките между β-глюкозните остатъци в целулозната макромолекула. При тревопасните този процес се осъществява от протозои (ресничести) и амилолитични бактерии, които имат ензими за разграждане на целулозата. Хората нямат такава микробиота.

Така всяко ястие с водорасли или самото водорасло в естествен вид, при условие че се запази целостта на целулозно-пектиновите клетъчни стени, няма да се усвои напълно от човека.

В резултат на това тялото не може да извлече максималното количество хранителни вещества от клетката на водораслите. Според данни от изследвания усвояемостта на келпа в естествен вид (сушен, нарязан, на прах и др.) е 10-15%.

Запазването на полезните вещества на келпа се влияе и от начина на приготвянето му. В консервираните водорасли полезните вещества се унищожават под въздействието не само на високи температури на стерилизация, но и при дългосрочно съхранение. Много от полезните вещества отиват в пълнежа, който не се консумира. По този начин консервираните водорасли ще имат намалена биологична стойност – те губят високото си съдържание на разтворими вещества, включително йод .

За да се повиши усвояемостта на полезните вещества на водораслите – тоест, за да се превърнат в домашна храна – е необходимо да се разруши плътната стена на клетъчната мембрана на водораслите.

Технология за производство на Homeofood

Увеличаването на извличането на биологично активни вещества е основна цел, която преследва патентованата технология за производство на homeofoods. При келпа се постига чрез максимално отваряне на клетъчните стени на кафявите водорасли. За целта се използва дълбока ензимна хидролиза в комбинация с допълнителна ултразвукова обработка на суровините.

За разлика от други методи на екстракция, както и метода на екстракция чрез ензимна хидролиза без използване на ултразвук, количественото съдържание на йод и разтворими диетични фибри беше :

  • Йод – повече от 3 пъти (от 700 mcg/100 g до 2700 mcg/100 g).
  • Разтворими диетични фибри, вкл. алгинати – почти 2 пъти (2,3 g/100 g до 4 g/100 g).

Резултатът от технологичния процес на създаване на homeofood от водорасли е производството на хранителен гелообразен концентриран продукт от кафяви водорасли. Излагането на масата на ултразвук за пълно извличане и последващо отстраняване на влагата направи възможно увеличаването на нейната концентрация.

Homeofoods може да се произвежда както под формата на специализирани хранителни продукти, така и в лиофилизирана форма. Това разнообразие ги прави подходящи за включване в диетата или за прием като допълнителен източник на хранителни вещества.

Внимание! Информацията, съдържаща се в статията, е публикувана с информационна цел и не замества професионален медицински съвет. Решението за предписване на изследвания, лекарства и промени в диетата трябва да се взема само след консултация с лекар.

Homeofoods

Homeofoods може да се произвежда както под формата на специализирани хранителни продукти, така и в лиофилизирана форма. Това разнообразие ги прави подходящи за включване в диетата или за прием като допълнителен източник на хранителни вещества.

Източник: journal.vertera

Ключови думи: Homeofoods, водорасли, келп, усвояемост, клетъчна стена, йод, ензимна хидролиза, ултразвук, биологично активни вещества, технология, концентриран продукт, колаген, фукоидан, разтворими диетични фибри., вертера, ламинария

Споделете:

С безплатна и неангажираща регистрация в нашия онлайн магазин получавате 30% отстъпка:

Вижте също…

Как и защо да приемаме хранителни добавки?

Как и защо да приемаме хранителни добавки?

Всеки човек има различни ценности в живота си, а една от тях, отнасяща се за всички ни, без която не можем да се насладим на това, което сме или това, което имаме, е здравето.