Оказва се, че не всички плодове и зеленчуци са еднакво здравословни. Особено ако сте ги купили в магазин. Какво представляват нитратите, къде се намират в най-големи количества, как попадат в организма ни и винаги ли са вредни?
Какво представляват нитратите и как влияят на организма?
Нитратите всъщност са напълно естествени вещества, химични съединения на NO₃, соли на азотната киселина. Те са почти повсеместни в почвата, водата и въздуха, засягайки не само растенията, но и човешкото тяло.
Нитратите са едни от основните торове в селското стопанство. Работата е там, че азотът, който влиза в състава им, е едно от 3-те основни вещества (заедно с фосфора и калия), от които растенията се нуждаят за развитие и растеж.
Но ако нитратите са естествени вещества, тогава защо са вредни? Отговор: Това не винаги е така. Нитратите дори могат да бъдат полезни. Всичко зависи от обема на потреблението и източниците.
Как нитратите влияят на тялото?
- Нитратите в диетата могат да имат положителен ефект върху здравето. Те могат да разширят кръвоносните съдове, подобрявайки кръвообращението и понижавайки кръвното налягане. Това се дължи на превръщането на нитратите в нитрити. Те от своя страна могат да образуват азотен оксид, вещество, което помага за отпускане на кръвоносните съдове.
- Вредата от нитратите се свързва и с превръщането им в нитрити. При прием на големи количества нитрати нивото на нитритите в организма се повишава. Това вещество може да се свърже с хемоглобина в кръвта, намалявайки способността му да пренася кислород до тъканите. Това явление се нарича метомоглобинемия и може да бъде опасно за малки деца. Освен това има теории, че нитритите са свързани с рака. Но това твърдение изисква допълнителни изследвания.
Според Световната здравна организация (СЗО) безопасното ниво на прием на нитрати е около 3,7 mg на килограм телесно тегло на ден. Но основният проблем е да изчислите точно колко нитрати всъщност консумирате.
Един от най-лесните начини е да използвате специални таблици за съдържание на нитрати.
Нитратите могат да попаднат в тялото чрез храната и водата. Високото им съдържание обикновено винаги е свързано с човешката дейност (производство, емисии, наторяване на почвата). Следователно най-голямо количество нитрати се намира в зеленчуците и плодовете, отглеждани с различни торове.
Къде има най-много нитрати?
Зеленчуците съдържат повече нитрати от плодовете. Това се дължи на факта, че зеленчуците се отглеждат директно на земята: метаболизмът на растенията, поради късата дължина на стъблата, няма време да разгради напълно съединенията, които влизат в узрелите плодове.
Най-голямо количество нитрати има в:
- Кореноплодни зеленчуци – цвекло, моркови, репички.
- Зелени – спанак, маруля, магданоз, рукола, киселец.
- Броколи, карфиол, брюкселско зеле.
Друг значим източник на нитрати са преработените месни продукти: колбаси, колбаси и др. Нитратите и нитритите действат като консерванти, забавят растежа на бактериите и предпазват месото от разваляне. Те са особено ефективни срещу бактериите, причиняващи ботулизъм, който може да бъде опасен за здравето.
В допълнение, нитритите спомагат за запазването на ярко розовия или червения цвят на месото, което прави продуктите по-привлекателни за потребителите. Без добавяне на нитрити месните продукти могат да придобият сивкав или кафяв оттенък.
Къде има най-малко нитрати?
Плодовете съдържат малко нитрати. Пъпешът е лидер, но съдържа и малко количество нитрати в сравнение например с цвеклото.
Най-малко нитрати има в:
- Ябълки
- Грозде
- Круши
- Цитрусови плодове – портокали, грейпфрути, лимони и др.
Защо нитратите са опасни за здравето?
Всичко е добро в умерени количества и консумацията на храни, богати на нитрати, не е изключение. „Прекаляването“ с тях може да създаде следните рискове за здравето:
- Метхемоглобинемия. Това състояние възниква, когато нитритите, които се образуват от нитрати, се свързват с хемоглобина в кръвта, превръщайки го в метхемоглобин, който не може да пренася кислород. Това може да доведе до симптоми като задух, синя кожа (цианоза) и умора. Това състояние е особено опасно за кърмачетата: техните тела са по-чувствителни към нитрити.
- Усложнения по време на бременност. Много проучвания показват връзка между високия прием на нитрати и прееклампсията (усложнение на бременността, характеризиращо се с високо кръвно налягане и белтък в урината след 20-та седмица от бременността), въпреки че СЗО няма официална позиция по този въпрос.
- Потенциално повишаване на риска от рак на стомаха. Някои изследвания показват това (нитритите могат да образуват канцерогенни съединения при определени условия), но отново няма ясни данни.
- Гадене, повръщане, диария.
- Нарушаване на щитовидната жлеза и ендокринната система като цяло – теорията изисква допълнително научно потвърждение.
За щастие нитратите не се натрупват в тялото, а лесно се разграждат и изхвърлят от организма. Следователно да правите детокс с цел „прочистване от нитрати“ няма смисъл. Въпреки това е необходимо да се контролира консумацията им с хранителни продукти, за да не навредите на здравето си.
Как да намалим съдържанието на нитрати в храните?

Концентрацията на нитрати в зеленчуците и плодовете може да бъде намалена. За да направите това:
- Избирайте пресни продукти с кратък срок на годност. Ако говорим за зеленчуци и плодове, за предпочитане е те да се отглеждат във вашия регион (да не се обработват за дългосрочно съхранение).
- Измийте зеленчуците обилно под течаща вода, за да отстраните всички останали нитрати от повърхността им. Най-добрият вариант е с неутрален препарат или четка (картофи, цвекло и др.). Премахването на кората също ще бъде ефективно, но често съдържа много витамини: ще трябва да направите избор кое е по-важно.
- Сварете или задушете зеленчуците. При високи температури нитратите се прехвърлят главно в бульона или се разграждат.
Що се отнася до преработените месни продукти, единственият начин е да ги сварите. Но ако при колбасите това е приемливо, то приготвянето на колбаси е любителска работа. Следователно най-добрият начин да избегнете прекомерната консумация на нитрати в този случай е да изберете естествено месо.
За изчистването на всички нитрати в организма препоръчваме да приемате храна от Ламинария!
Източник: https://journal.vertera.org/
Ключови думи: Ламинария, водорасли, детска нутрициология, здравословно хранене, здравословно хранене за деца, здраве, фукус, гел от ланимария, келп, нитрати.