Категория: Здраве
Как правилно да защитите кожата си от ултравиолетовото лъчение?

Ултравиолетовото лъчение е основният враг на здравето и младостта на кожата. Въпреки това мнозина пренебрегват предпазните средства и злоупотребяват с посещенията в солариума. В навечерието на празниците обсъдихме с Елена Левчук, дерматовенеролог и експерт в здравния център Verba Mayr, как правилно да защитим кожата от излагане на слънчева светлина.

Вреда на ултравиолетовото лъчение върху кожата

Излагането на ултравиолетово лъчение може да бъде изпълнено с различни неприятни последици.

  • Слънчевата радиация причинява преждевременно стареене, а несериозното отношение към тен може да провокира кожни заболявания, включително меланом.
  • Ултравиолетовото лъчение е една от основните причини за пигментация и хиперпигментация на кожата. А прекомерното излагане на слънце влошава реактивните кожни състояния – от акне до розацея.
  • Повишават се рисковете от развитие на ракови процеси в епидермиса.
  • Настъпва фотостареене и бръчките се образуват по-рано от очакваното.
  • Кожата губи своята еластичност, гладкост и стегнатост, а също така става суха и без влага.

Затова никога не трябва да оставяте кожата си беззащитна.

Какви видове ултравиолетова радиация има?

Цялата слънчева радиация, достигаща Земята, се разделя на три вида.

1. Ултравиолетово (UV) ≈ 5% от слънчевата светлина е ултравиолетовият диапазон на слънчева светлина, който се състои от три вида лъчи:
UVC – уврежда ДНК на клетките, поради тази причина светлината се използва в устройствата за дезинфекция на помещения, естественият UVC все още почти не достига до кожата, но по-нататъшното изтъняване на озоновия слой може да промени ситуацията към по-лошо.
UVB не прониква дълбоко в кожата, но е това, което причинява изгаряния, е рисков фактор за рак на кожата и в същото време позволява на кожата да произвежда витамин D, от който човек се нуждае.
UVA – дълговълновата светлина, която прониква дълбоко в кожата, основната причина за фотостареенето и пигментацията, също може да провокира рак на кожата.
2. Видимият спектър ≈ 50% от слънчевата светлина е радиация, видима за окото, която прониква до различни дълбочини на кожата, това включва и синята светлина – HEV.
3. Инфрачервената светлина (IR) ≈ 45% от слънчевата светлина е невидимо за окото топлинно лъчение с дълга дължина на вълната, също разделено на три вида в зависимост от дължината на вълната.

Слънцезащитният продукт трябва да се избира в зависимост от вида на ултравиолетовото лъчение, което засяга кожата.

Как да защитите кожата си, докато сте на слънце?

Нека разберем как можем да защитим кожата си, докато сме на слънце.

  • Избягвайте да излизате на слънце от 10:00 до 15:00 през лятото, когато пряката слънчева светлина е най-активна, но е по-добре да не забравяте да се предпазвате през цялата година.
  • Защитете се от ултравиолетовите лъчи с дрехи от дебели тъкани, носете шапка на главата си и не забравяйте да нанесете слънцезащитен крем върху откритите места, като лицето си.
  • Продукт със SPF 30 ще предпази кожата ви от изгаряне 30 пъти по-дълго, тоест до 300 минути. Но е важно да запомните, че SPF е отговорен само за продължителността на защитата от UVB лъчите – точно тези, които ни костват тежки изгаряния.

Слънцезащитни етикети

Фотостареенето е резултат от прекомерно излагане на ултравиолетови UVA лъчи, които съставляват до 95% от UV спектъра. Негативният им ефект се натрупва постепенно, причинявайки структурни промени в кожата и бръчки, а редовните слънчеви бани значително увеличават потенциалната пигментация в бъдеще.

  • UVB лъчите съставляват около 5% от UV спектъра и прекомерното им излагане може да причини рак на кожата.
  • UVA лъчите също могат да причинят рак на кожата, въпреки че дълго време се смяташе, че този риск е ограничен до UVB радиацията.
  • Затова при слънцезащитните кремове се среща друго обозначение – PA (Protection Grade of UVA) или PPD (Persistent Pigment Darkening). Това означава широк спектър на защита. В идеалния случай изберете крем с такава двойна защита – обърнете внимание на буквите SPF и PA (PPD) на опаковката.
    Добрата защита на Sanskrin от пигментация е показана от високия UVA-PF защитен фактор. Това е значка PA++++ или PPD 15-20 и повече.
  • Оградената UVA маркировка показва, че защитният фактор на A-лъчите на продукта е поне ⅓ от SPF, но не показва степента на защита.
  • Етикетът Broad Spectrum означава, че 10% от предвидената UVA защита идва от дълговълнова радиация, но също така не показва степента на защита.

Как да изберем слънцезащитен крем – препоръки от козметолог

Лекарите препоръчват използването на кремове със защита SPF 30 – те блокират до 97% от UVB лъчите, докато кремът с SPF 50 защитава само 1% повече. 

Препоръчително е да нанесете слънцезащитен крем 30 минути преди да излезете на слънце и да не стоите на открито слънце повече от 20 минути.

Не забравяйте да обърнете внимание, че освен слънцезащитните филтри, слънцезащитната формула включва антиоксиданти за борба със свободните радикали. Най-често това са: витамини С и Е, β-каротин, лауроил метионин лизинат, ферулова киселина, ресвератрол и различни растителни екстракти – например екстракт от зелен чай. Ползите от антиоксидантите надхвърлят неутрализирането на ROS и свободните радикали. Те превантивно предпазват кожата от увреждане, възстановяват защитните функции, а някои се борят с пигментацията.

Източник: https://journal.vertera.org/zashchita-ot-solnca/

Ключови думи: кожа, ултравиолетово лъчение, защита, verterasa

Споделете:

С безплатна и неангажираща регистрация в нашия онлайн магазин получавате 30% отстъпка:

Вижте също…

Как и защо да приемаме хранителни добавки?

Как и защо да приемаме хранителни добавки?

Всеки човек има различни ценности в живота си, а една от тях, отнасяща се за всички ни, без която не можем да се насладим на това, което сме или това, което имаме, е здравето.