Проверете диетата си: тя определено трябва да съдържа 5 „енергизатори“ – макро- и микроелементи, както и витамини, създадени от самата природа срещу умора, сънливост и слабост.
Защо се уморявате бързо и искате да спите?
Чувствате се слаби и уморени, когато на тялото ви липсва кислород. Поемането на дълбоко въздух не е достатъчно: кислородът трябва бързо да се разпространи през тъканите с кръвта. Това се извършва от червени кръвни клетки (еритроцити). Ако има твърде малко от тях, сънливостта и летаргията ще ви преследват постоянно.
ТОП 5 елемента, които повишават енергийните нива
„Веднага 3 от 5 хранителни вещества, за които ще говорим, помагат на тялото да произвежда червени кръвни клетки. Това са В12 и В9 – основните витамини срещу умора, както и желязото (Fe).“
Енергетизатор #1.
Аналогиите между работата на нашето тяло и работата на автомобила понякога са просто невероятни. За да се движи една кола има нужда от 3 неща: смес от кислород и бензин и искра. Такова е и нашето тяло: има нужда от гориво (полезни вещества), кислород (за тяхното окисляване) и „искра“, без която процесът на производство на енергия няма да започне.
Тази „искра“ е витамин B12, който стартира най-важните процеси в тялото. Съдържа кобалт (Co), който помага за трансформирането на мазнините и протеините в енергия. Освен това, заедно с желязото и медта, кобалтът регулира броя на червените кръвни клетки.
„Благодарение на кобалта, B12 помага както за производството на енергия, така и за бързото доставяне на кислород в тялото. Ето защо витаминът е научно наречен „кобаламин“. Много кобалт има и в водораслите, морските дарове, рибата, а също и в сушените манатарки.“
Друго полезно действие на B12 е, че той ефективно се бори с умората. Ето защо, ако постоянно се чувствате уморени и сънливи, причината може да е дефицит на този витамин.
![ustalost](https://verterasa.eu/wp-content/uploads/2024/06/ustalost.jpg)
Възрастните се нуждаят от 3-3,4 mcg витамин B12 на ден, децата от 4 до 10 години – 1,2 – 2,2 mcg, тийнейджърите (11 до 18 години) – 2,3 – 2,9 mcg. Нормалното ниво в кръвта е от 190 до 663 pg/ml.
Енергетизатор #2.
Ползите от витамин B9 Сигурни сме, че всеки от вас е чувал за този витамин – иначе се нарича „фолиева киселина“. И вероятно знаете, че определено се предписва на бременни жени. Защо?
„B9 помага на тялото да създава ДНК и РНК и също така регулира развитието на нови клетки. Без фолиева киселина клетките се обновяват по-бавно и по-лошо. Това може да причини много заболявания, включително рак.“
![beremennost](https://verterasa.eu/wp-content/uploads/2024/06/beremennost.jpg)
Фолиевата киселина влияе пряко върху производството на червени кръвни клетки. Недостигът му води до анемия, заболяване на кръвта, при което нивото на хемоглобина и червените кръвни клетки спада.
„Фолиевата киселина в естествената си форма се нарича фолат. Дефицитът му може да причини хронична умора поради по-бавното производство на червени кръвни клетки в костния мозък.“
Дневната нужда от витамин B9 за възрастни е 400 mcg. Бременните жени се нуждаят от 600 mcg, децата – 50-400 mcg (Роспотребнадзор). По този начин причината за високата умора може да бъде и липсата на витамин В9.
Енергетизатор #3.
Желязото (Fe) е част от молекулата на хемоглобина. Ако тялото има достатъчно желязо, това може да подобри кръвната картина и трябва да има положителен ефект върху производството на червени кръвни клетки.
„Важно! Без витамини B9 и B12 желязото ще се усвои лошо. Дори от червено месо – един от най-добрите източници на този микроелемент.“
![zhelezo-i-krov](https://verterasa.eu/wp-content/uploads/2024/06/zhelezo-i-krov.jpg)
Нормални кръвни нива за възрастни: от 5,83 до 34,5 µmol/l. Но е важно да запомните, че кръвният тест за желязо винаги се извършва заедно с допълнителни изследвания. Само лекар може да диагностицира недостиг на желязо.
Е, сега – към останалите 2 вещества, които ще помогнат за получаване на енергия, като влияят не на характеристиките на кръвта, а на клетките на нашето тяло.
Енергетизатор №4.
Как магнезият помага срещу умората Магнезият е незаменим при решаването на проблема със сънливостта, хроничната умора и слабостта. Това е така, защото е необходим за производството на АТФ, вещество, което доставя енергия в живите клетки. Без магнезий този процес се забавя, което също може да причини постоянна липса на сила.
„Магнезият е основният елемент на молекулата на хлорофила. Следователно, неговите богати източници са растенията: листни зеленчуци, зелени зеленчуци, морски водорасли.“
![hlorofill](https://verterasa.eu/wp-content/uploads/2024/06/hlorofill.jpg)
Кръвната плазма съдържа само 1% от общия магнезий в тялото ни. Ето защо най-често се провежда тест за дефицит в комбинация с биохимия на кръвта, проверка на нивото на хормоните, както и други електролити в урината.
„Дневният прием на магнезий е около 300 mg за жени и 400 mg за мъже (Роспотребнадзор).“
Енергетизатор #5.
Ползите от калия за енергийния метаболизъм на тялото И отново да се върнем към сравнението на нашето тяло с механизми. Всяка клетка има специална натриево-калиева помпа, която отговаря за баланса на осморегулацията (предотвратява набъбването на клетките, като по този начин ги предпазва от вътрешни увреждания). Тази помпа изпомпва калий и натрий в буквалния смисъл на думата – извежда 3 калиеви йона от клетката и вкарва в нея 2 натриеви йона.
Екскретира се повече калий (K), който е необходим за производството на ATP енергия, необходима на клетките. Без калий ще се чувствате уморени, мускулите ви ще се уморяват по-бързо и умствената работа ще се влоши.
![laminariya](https://verterasa.eu/wp-content/uploads/2024/06/laminariya.jpg)
Съдържанието на калий трябва да се попълни. Както при магнезия, зеленчуците и водораслите са богати източници.
„Дневният прием на калий е 4700 mg, за предпочитане от хранителни източници. Ако има проблеми с бъбреците, нормата се намалява до 1500-2700 mg на ден.“
Уверете се, че имате горните 5 енергизатора в диетата си и бъдете здрави!
Източник: https://journal.vertera.org/vitaminy-dlya-energii/
Ключови думи: енергия, водорасли, магнезий, витамини, verterasa
![751956-561295-gudozhnikova_square](https://verterasa.eu/wp-content/uploads/2024/06/751956-561295-gudozhnikova_square.jpg)
Експерт: Татяна Гудожникова, ендокринолог в GUTA CLINIC, диетолог, кандидат на медицинските науки. Занимава се с диагностика и лечение на ендокринни заболявания и свързани патологии. Член на руската и международната асоциации на ендокринолозите.