Заедно с детски диетолог разработваме стратегии за справяне с дефицита на желязо.
Експерт: Гоголева Сайина Петровна – Диетолог, ендокринолог
Специализация: диагностика, лечение:
– Заболявания на щитовидната жлеза.
– Нарушения на въглехидратния метаболизъм (диабет).
– Невроендокринни патологии.
Консултира пациенти с наднормено тегло, затлъстяване и метаболитен синдром.
Какво е анемия?
Анемията е ниско ниво на хемоглобина в кръвта. Причинява се от липса на желязо, без което доставката на кислород до тъканите е невъзможна. Ето защо често се нарича желязодефицитна анемия.
Според официалните данни до 40% от децата изпитват дефицит на желязо и свързаните с него здравословни проблеми. Лошото снабдяване на клетките с кислород (хипоксия) влошава паметта, отслабва имунната система и изтощава сърцето – за да покрие нуждата на тъканите от кислород по време на анемия, то трябва да изпомпва кръвта много по-бързо. Това води до забавяне на растежа и развитието.
Вашето дете получава ли достатъчно желязо? Лесно е да проверите с помощта на таблицата.
Възраст | Норма на желязо на ден, mg |
До 1 година | Не повече от 15 |
1-3 години | 7 |
4-8 години | 10 |
9-14 години | 12-15 |
14-18 години | 15-20 |
Само лекар може да диагностицира анемия. Но изборът на правилната диета за дете с това заболяване е работа на детския диетолог.
Причини за желязодефицитна анемия
Как възниква недостигът на желязо? За да разберете причината, педиатричен диетолог трябва да извърши одит на диетата и начина на живот на детето през последните 2-3 месеца преди посещението.
Причините за анемия могат да бъдат:
- Липса на храни, богати на желязо в диетата. Те включват червено месо, месни продукти, яйца, бобови растения и морски водорасли: всички тези храни съдържат бионалично желязо.
- Активен растеж на тялото, когато се увеличава нуждата от желязо – особено при юноши, когато започват мащабни хормонални промени.
- Загуба на кръв – уверете се, че детето ви не е претърпяло операция, нараняване или има язва или гастрит, които могат да причинят вътрешен кръвоизлив.
- Цьолиакия или други състояния, при които хранителните вещества от храната се абсорбират слабо в червата.
- Хронични и автоимунни заболявания със стомашно-чревни нарушения.
Симптоми на желязодефицитна анемия
Само лекар може да диагностицира анемия. Но педиатричен диетолог при първоначалната консултация, след като е обърнал внимание на изброените по-долу признаци, може да препоръча на родителите на детето да направят тестове и да се консултират със специалист.
Симптоми на анемия (недостиг на желязо):
- Умора и слабост, главоболие;
- Бледа кожа, влошаване на косата и ноктите;
- Проблеми с концентрацията и ученето;
- Мускулни болки, повишен пулс и др.
Богати на желязо храни
Важно е да запомните: анемията не може да бъде излекувана само с диета. Балансираната диета е допълнение към програмата за възстановяване. Диетата може да осигури дневната нужда от желязо, но няма да замени това, което тялото е пропуснало преди. Дефицитът се компенсира от лекарства, съдържащи желязо, които трябва да бъдат предписани от лекар.
Усвояването на желязо от храната е не повече от 10%
Топ 5 храни с високо съдържание на желязо
Има 2 вида желязо: хем (животински произход) и нехем (растителен произход). Нехемовото желязо се усвоява само с 10-15%: следователно веганите и вегетарианците, които не ядат месо, са изложени на повишен риск от анемия.
Основни източници на хем желязо (на 100 g)
- Черен дроб. В свинско – 18-20 mg, пилешко – 10-12 mg, говеждо – 3-6 mg. Птиците са водещи: патешкият и гъшият дроб съдържат 30,5 mg желязо, което е почти 3 пъти повече от дневната нужда.
- Жълтък от пилешко яйце. Съдържа 9 mg желязо.
- Свински бял дроб – 16 мг.
- Стриди и миди – около 6,5-7,5 мг.
- Телешки бъбреци – 6 mg.
Основни източници на нехемово желязо (на 100 g).
- Водорасли (ламинария) – 16 mg.
- Сусам – 16 мг.
- Какао на прах (или черен шоколад 80-90% какао) – 13,9 mg.
- Леща – 11,8 мг.
- Соя – 9,7 мг.
- Грах – 7 мг.
За максимално усвояване на желязото трябва да се комбинира с витамин С. Така например свинският черен дроб със задушено зеле (около 36,6 мг витамин С на 100 г) е идеална вечеря, която допълва приема на желязосъдържащи лекарства.
Най-голямата загуба на минерали в храните – и желязото е един от тях – възниква при готвене в големи количества вода. За да запазите желязото в храната, я пригответе на пара или я задушете при температури до 100 градуса.
Храни, които са забранени при анемия
Ако детето има дефицит на желязо, следното трябва временно да се изключи от менюто:
- Черен чай, кафе, шоколад. Съдържат полифеноли и танини, които свързват железните частици;
- Газирани напитки. Съдържа EDTA (етилендиаминтетраоцетна киселина) – консервант, който влияе върху метаболизма на желязото;
- Мляко. Лактоферинът в него също възпрепятства усвояването на този минерал.
Също така не е препоръчително да се консумират едновременно много храни, богати на желязо и калций: те взаимно пречат на усвояването си. Желязото се усвоява от организма с 40-50% по-добре, ако се приема отделно.
Какво можете да ядете, ако имате анемия?
В допълнение към храните, богати на желязо, диетата на дете с желязодефицитна анемия може да включва яйца, постна риба, плодове, плодове и зеленчуци. От зърнени култури – овесени ядки, елда и ечемичен шрот. Оризът и ферментиралите млечни продукти (извара, кефир и др.) са разрешени: бактериите в тях преработват лактоферин, който пречи на усвояването на желязото.
Уверете се, че детето ви с анемия получава достатъчно витамин С: той подобрява усвояването на желязото. Също така трябва да се обърне специално внимание на витамините от група В: В12, фолиева киселина (витамин В9), В6, които участват в хемопоезата. Употребата на витаминни комплекси трябва да бъде съгласувана с педиатър.
Вашите познания за детското хранене са ключът към здравето на вашето дете
Желязодефицитната анемия е много по-лесна за предотвратяване, отколкото за лечение. За да направите това, достатъчно е да разберете основите на правилното хранене на децата и да можете да ги прилагате на практика.
Внимание! Всички промени в диетата, въвеждането на диети, диагностиката и интерпретацията на изследванията трябва да се извършват от лекуващия лекар или диетолог на детето. Детският диетолог е сертифициран консултант по детско хранене и не е лицензиран лекар.
ОСИГУРЕТЕ НА ДЕТЕТО СИ ВСИЧКО НЕОБХОДИМО чрез детската храна Smart Kid!
Източник: https://journal.vertera.org/
Ключови думи: Ламинария, водорасли, детска нутрициология, здравословно хранене, здравословно хранене за деца, здраве, фукус, гел от ланимария, келп, желязо.